Leśny Park Uzdrowiskowy

Lidzbark Warmiński

HISTORIA POWSTANIA PARKU

Park Uzdrowiskowy Doliny Symsamy powstał w 2017 roku. Położony  w malowniczym przełomie rzeki, która przez setki lat kształtowała tę dolinę. To niezwykłe miejsce, które idealnie łączy miasto z zielonymi terenami do odpoczynku i rekreacji. Ze względu na wyróżniający krajobraz, bogatą florę i faunę oraz walory turystyczno-krajoznawcze, teren od 1992 roku stał się Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny.

Zalety tego miejsca dostrzegano już jednak znacznie wcześniej. Na dawnych pocztówkach, często obok nazwy miasta, widoczny jest napis „Luftkurort”, co w języku niemieckim oznacza „kurort klimatyczny”. Lidzbark Warmiński wspominany był w dawnych przewodnikach jako miejsce do wypoczynku i uprawiania turystyki. Działające przed I Wojną Światową – Towarzystwo Upiększania Miasta, dbało o wizerunek i estetykę Lidzbarka. Wytyczano aleje spacerowe, prowadzące do atrakcyjnych punktów widokowych, dbano o nowe nasadzenia i dekoracyjną zieleń. Staraniem lidzbarskiej organizacji, zajmującej się turystyką w okresie międzywojennym, utworzono także liczne szlaki turystyczne. Najpiękniejszy prowadził wąwozem wzdłuż rzeki Symsarny, do dawnego pensjonatu „Waldkurhaus” – dzisiejszego Zacisza Leśnego. To wydarzenie upamiętnia głaz narzutowy z datą 1926, który znajduje się przy trasie spacerowej.

Teren parku nazywany jest potocznie „Lidzbarskimi Serpentynami”. Taką nazwę zawdzięcza meandrującej Symsarnie, która jak błękitna wstęga, przecina i owija morenowe pagórki. Niegdyś w Parku mieścił się amfiteatr i kąpielisko, gdzie mieszkańcy całymi rodzinami spędzali czas wolny, brali udział w zabawach i festynach, zażywali kąpieli.

Podczas spacerów Lidzbarskie Serpentyny odkrywają także fragmenty historii – zasypaną dziś „Diablą Jamę”, Górę Okartową – skąd prowadzono już od średniowiecza miejskie wodociągi, pozostałości umocnień „Trójkąta Lidzbarskiego”, dawne miejsce straceń, pomnik bohaterów wojny 1870-1871 czy pozycję rosyjsko – pruską z 1807 roku. Miłośnicy przyrody i fotografii znajda tu bogactwo gatunków flory i fauny, malownicze aleje drzew i efektowne przełomy Symsarny.

Park Uzdrowiskowy w Dolinie Symsarny zaprasza do odpoczynku i różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego. Wyposażono go w urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego i elementy małej architektury. Na całym obszarze znajdują się drogowskazy oraz tablice edukacyjne, informujące o miejscach wartych uwagi i ciekawostkach związanych z parkiem. By uprzyjemnić Państwu pobyt w parku, zamontowano wiaty, ławki, stoły i stojaki na rowery. Osobom aktywnym proponujemy skorzystanie z urządzeń do ćwiczeń w obszarze kinezyterapii. Chętni mogą także pobudzić zmysły węchu, słuchu i dotyku, spacerując wzdłuż Ścieżki Sensorycznej. Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny to idealne miejsce na spacer, jogging, nordic walking czy jazdę rowerem.