29

lis 23

Pawilon Zdrowia w zimowej odsłonie

Nasze uzdrowisko żyje przez cały rok. Pawilon Zdrowia w zimowej scenerii wygląda bajkowo, prawda? Choć duża tężnia jest wyłączona w okresie zimowym, Pawilon działa przez cały czas. Zapraszamy!

(Autor zdjęcia: Kornelia)

10

lis 23

W dniach 11 i 12 listopada Pawilon Zdrowia będzie nieczynny

DO odwiedzin zapraszamy od poniedziałku, 13 listopada.

Za utrudnienia przepraszamy

31

lip 23

Otwieramy Pawilon Zdrowia

Zakończył się II etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Oficjalne otwarcie Pawilonu Zdrowia odbędzie się w piątek, 4 sierpnia.

Łącznie ponad 40 mln złotych zainwestowano w budowę tężni i pawilonu zdrowia. Większość tej kwoty stanowią pozyskane dofinansowania zewnętrzne. Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski podkreśla, że jest to szansa dla rozwoju całego miasta.

– Mieszkamy w pięknym miejscu o niezwykłych walorach i po prostu trzeba to wykorzystać. Turystyka zdrowotna to dziedzina gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija. Miejscowości uzdrowiskowe mają się bardzo dobrze jeśli chodzi o jakość życia mieszkańców, bo za zdrowiem idą pieniądze. Inwestujemy w uzdrowisko i jesteśmy na ostatniej prostej. Jestem przekonany, że już niedługo będziemy przyjmować kuracjuszy i turystów szukających odpoczynku od zgiełku dużych miast, turystów, którzy będą mogli zadbać i o ciało, i o ducha – powiedział burmistrz.

Zgodnie z świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu w uzdrowisku w Lidzbarku Warmińskim możliwe będzie wykonywanie czynności fizykoterapii, leczniczych i rehabilitacyjnych dotyczących chorób układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i przemiany materii.

Ostatnim niezbędnym elementem do realizacji uzdrowiskowych starań miasta jest zakład przyrodoleczniczy. Budowa już się rozpoczęła. Położony będzie w strefie uzdrowiskowej naprzeciwko tężni. Właścicielem jest inwestor prywatny, który nabył działkę w użytkowanie wieczyste. Warto wspomnieć, że kilka działek w strefie uzdrowiskowej wystawionych jest na sprzedaż, oczywiście z przeznaczeniem na działalność związaną ze zdrowiem.

Oddanie Pawilonu Zdrowia zakończy II etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Wyposażony będzie w urządzenia lecznicze, diagnostyczne i rehabilitacyjne, pomieszczenie do ćwiczeń, węzły higieniczno-sanitarne i socjalne, administracyjne, małą tężnię umożliwiającą przeprowadzanie zabiegów aerozoloterapii i helioterapii, gabinety fizykoterapii i ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz grotą solną do krioterapii i aeroterapii.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na piątek, 4 sierpnia.

Dzień później w strefie uzdrowiskowej odbędzie się piknik rodzinny z okazji zakończenia projektu. Rozpocznie się o godzinie 14.

default

27

kwi 23

Zapraszamy na lidzbarskie tężnie

Po zimowej przerwie tężnie znów są otwarte dla odwiedzających. Czynne są codziennie, 7 dni w tygodniu. Taras widokowy jest otwarty od 7.00 do 22.00. Taras będzie zamykany na czas występowania zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze czy burze.

Zapraszamy!

Zdjęcie tężni

9

sie 22

W 15 minut posadziliśmy 500 drzew!

Tężnie lidzbarskie przeżyły wczoraj prawdziwe oblężenie za sprawą I Ekologicznego Pikniku Rodzinnego. Oprócz atrakcji dla dzieci zorganizowana była akcja sprzątania lasu i… sadzenia lasu.

Piknik rozpoczął się około godziny 12. Najpierw chętni mieszkańcy oraz delegacje lidzbarskich sekcji sportowych, Straży Ochrony Orzyrody i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na czele z Jackiem Wiśniowskim Burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, wyruszyły posprzątać Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny. Zebrano ponad 500 litrów odpadów, które posegregowane będą mogły być wykorzystane ponownie w procesie recyklingu. Około godziny 14 rozpoczęła się akcja sadzenia 500 dębów w pobliskim parku, przekazanych przez Nadleśnictwo Wichrowo. Zainteresowanie obecnych było tak duże, że sadzenie zajęło… 15 minut. W tym czasie obok tężni dzieci bawiły się z animatorami – Pszczółką Mają, Filipem oraz wróżką Cyfruszką i korzystały z bezpłatnych dmuchańców. Nie zabrakło ogniska z kiełbaskami i jarmarku rękodzieła.

Organizatorem Pikniku był Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

2

sie 22

Zapraszamy na Ekologiczny Piknik Rodzinny

Początek o godzinie 12.00.

Jacek Wiśniowski – Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapraszają w najbliższą niedzielę na Ekologiczny Piknik Rodzinny w ramach Program Czysta Polska.

Spędźmy wspólnie czas i propagujmy pozytywne proekologiczne zachowania w cieniu lidzbarskich tężni.

Zapraszamy 7 sierpnia.

5

lip 22

Letni rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej

Od 1 lipca obowiązuje letni rozkład jazdy. Teraz autobusem dojedziemy m.in. do plaży miejskiej przy jeziorze Wielochowskim. Aktualny rozkład znajduje się pod poniższym linkiem: https://lidzbarkw.pl/od-1-lipca-ruszy-letni-rozklad-jazdy/

zdjęcie plaży

13

cze 22

Widzimy się na plaży!

Od środy, 15 czerwca czynne jest kąpielisko miejskie nad Jeziorem Wielochowskim. Do dyspozycji jest pomost z dwoma basenami i drabinkami, punkty gastronomiczne, sanitariaty, siłownia plenerowa, boiska do siatkówki, wiata rekreacyjna i parking dla rowerów. Jest także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, takiego jak rowery wodne czy kajaki.

Plaża czynna jest w godzinach 10.00 – 18.00. Na plażę dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej. Rozkład jazdy będzie obowiązywał od 27 czerwca.

3

cze 22

Rewitalizacja dworca zakończona!

W Lidzbarku Warmińskim pociągów nie ma już dawno, ale jest zrewitalizowany dworzec. 30 maja nastąpiło oficjalne zakończenie rewitalizacji budynku dworca, w którym funkcjonuje nie tylko poczekalnia dla podróżnych, ale też swoją siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Vita Vena Orkiestra i Rada Seniorów. Dawny dworzec PKP będzie miejscem aktywizacji mieszkańców, gdzie prowadzone będą zajęcia edukacyjne, kulturalne, organizowane będą wystawy i spotkania.

Mieszkańców zainteresuje wystawa eksponatów związanych z historią Lidzbarka Warmińskiego, czyli dawnego Heilsbergu, która znajduje się w poczekalni. W poczekalni niebawem zacznie funkcjonować też punkt gastronomiczny.

Infrastruktura przystosowana jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na uroczystym zakończeniu inwestycji obecni byli m.in Poseł na Sejm Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezes Stowarzyszenia Polskiej Sieci Miast Cittaslow Jacek Kostka, Wicestarosta Powiatu Lidzbarskiego Jarosław Kogut, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak, a także przedstawiciele PKP, wykonawcy, projektanci, konserwator zabytków i wszystkie osoby związane z realizacją projektu. Gospodarz Jacek Wiśniowski – Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podczas przemówienia powiedział, że „(…) teraz to nie tylko dworzec ale i muzeum historii Lidzbarka Warmińskiego, będący wspaniałą wizytówką naszego miasta”.

Wartość inwestycji wyniosła 4,2 mln zł. z czego 3,1 mln złotych to środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na taka 2014 – 2020.

29

mar 22

Po zimowej przerwie zapraszamy na Tężnie

W okresie zimowym obiekt był zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym mrozami i marznącą w instalacji wodą. W związku z rosnącymi temperaturami obiekt został uruchomiony i już można z niego korzystać.

Lidzbark Warmiński posiada długą uzdrowiskową tradycję. Przed wojną w mieście istniał Luftkurort i przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Budowa tężni była pierwszym etapem budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Tężnia solankowa ma długość blisko 100 metrów i wysokość 6 metrów, a kształtem przypomina ślimaka, w nawiązaniu do symbolu sieci Cittaslow, której Lidzbark Warmiński jest członkiem od 2006 roku. Tężnia zbudowana jest z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. U dołu znajduje się basen z wodą solankową, a w górnej części taras widokowy. Inwestycja objęła także budowę największego w mieście placu zabaw dla dzieci, budowę promenad, parkingu, toalet, drogi dojazdowej, solarnej ławki do ładowania urządzeń mobilnych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.

1 2 3 4