zdjęcie plaży

13

cze 22

Widzimy się na plaży!

Od środy, 15 czerwca czynne jest kąpielisko miejskie nad Jeziorem Wielochowskim. Do dyspozycji jest pomost z dwoma basenami i drabinkami, punkty gastronomiczne, sanitariaty, siłownia plenerowa, boiska do siatkówki, wiata rekreacyjna i parking dla rowerów. Jest także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, takiego jak rowery wodne czy kajaki.

Plaża czynna jest w godzinach 10.00 – 18.00. Na plażę dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej. Rozkład jazdy będzie obowiązywał od 27 czerwca.

3

cze 22

Rewitalizacja dworca zakończona!

W Lidzbarku Warmińskim pociągów nie ma już dawno, ale jest zrewitalizowany dworzec. 30 maja nastąpiło oficjalne zakończenie rewitalizacji budynku dworca, w którym funkcjonuje nie tylko poczekalnia dla podróżnych, ale też swoją siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Vita Vena Orkiestra i Rada Seniorów. Dawny dworzec PKP będzie miejscem aktywizacji mieszkańców, gdzie prowadzone będą zajęcia edukacyjne, kulturalne, organizowane będą wystawy i spotkania.

Mieszkańców zainteresuje wystawa eksponatów związanych z historią Lidzbarka Warmińskiego, czyli dawnego Heilsbergu, która znajduje się w poczekalni. W poczekalni niebawem zacznie funkcjonować też punkt gastronomiczny.

Infrastruktura przystosowana jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na uroczystym zakończeniu inwestycji obecni byli m.in Poseł na Sejm Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezes Stowarzyszenia Polskiej Sieci Miast Cittaslow Jacek Kostka, Wicestarosta Powiatu Lidzbarskiego Jarosław Kogut, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak, a także przedstawiciele PKP, wykonawcy, projektanci, konserwator zabytków i wszystkie osoby związane z realizacją projektu. Gospodarz Jacek Wiśniowski – Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podczas przemówienia powiedział, że „(…) teraz to nie tylko dworzec ale i muzeum historii Lidzbarka Warmińskiego, będący wspaniałą wizytówką naszego miasta”.

Wartość inwestycji wyniosła 4,2 mln zł. z czego 3,1 mln złotych to środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na taka 2014 – 2020.

29

mar 22

Po zimowej przerwie zapraszamy na Tężnie

W okresie zimowym obiekt był zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym mrozami i marznącą w instalacji wodą. W związku z rosnącymi temperaturami obiekt został uruchomiony i już można z niego korzystać.

Lidzbark Warmiński posiada długą uzdrowiskową tradycję. Przed wojną w mieście istniał Luftkurort i przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Budowa tężni była pierwszym etapem budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Tężnia solankowa ma długość blisko 100 metrów i wysokość 6 metrów, a kształtem przypomina ślimaka, w nawiązaniu do symbolu sieci Cittaslow, której Lidzbark Warmiński jest członkiem od 2006 roku. Tężnia zbudowana jest z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. U dołu znajduje się basen z wodą solankową, a w górnej części taras widokowy. Inwestycja objęła także budowę największego w mieście placu zabaw dla dzieci, budowę promenad, parkingu, toalet, drogi dojazdowej, solarnej ławki do ładowania urządzeń mobilnych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.

11

lut 22

W Lidzbarku Warmińskim powstaną nowoczesne ekologiczne przystanki

We wtorek 8 lutego 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, Z-ca Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Tomasz Nykiel, przedstawiciele firmy EKOPARK S.A. z Warszawy Robert Olejnik – Prezes Zarządu oraz Daniel Kopiczyński Manager Projektu.

Tematem spotkania było zapoznanie się ze szczegółami projektu Inteligentnych Terminali Komunikacyjnych, który omówili przedstawiciele firmy EKOPARK S.A.

EKOPARK S.A. jako operator Programu Centrum Bezpieczeństwa OZE i Nowych Technologii wdraża w ramach projektów: „Inteligentna Polska” i „Polskie Inteligentne Miasto PIM” monitorowanego przez KEZO Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk system Inteligentnych Terminali Komunikacyjnych wraz z multiaplikacją „PIM-Inteligentnapolska.pl”.

Nowoczesne autonomiczne przystanki autobusowe, mogące jednocześnie stanowić punkty dostaw i odbioru (paczkomaty, foodmaty, bankomaty/wpłatomaty i inne urządzenia wykorzystujące internet) znakomicie wpisują się w strategię ekologicznego rozwoju „Smart-City” oraz ideę sieci miast Cittaslow.

Spotkanie było również okazją do omówienia najważniejszych aspektów szeroko pojętego OZE oraz inteligentnych rozwiązań w budownictwie i energetyce. Omawiano możliwości i korzyści płynące ze współpracy z KEZO Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk oraz przynależności do transregionalnego obszaru INTELIGENTNA POLSKA. Przedstawiono informacje na temat pojazdu elektrycznego, który mógłby być wykorzystywany w ramach planowanego projektu.

Burmistrz Jacek Wiśniowski wraz z Prezesem Zarządu EKOPARK S.A. Robertem Olejnikiem uroczyście podpisali list intencyjny, który jest wyrażeniem woli współpracy i przystąpienia Gminy Miejskiej do projektu „PIM -Inteligentna Polska”, zmodernizowania sieci przystanków w wybranych lokalizacjach i rekomendowanej technologii ITK-Point.

Na zakończenie przedstawiciele firmy EKOPARK S.A. wraz Z-cą Burmistrza zwiedzili propozycje lokalizacji ITK (Inteligentne Terminale Komunikacyjne) w terenie.

Pierwszy na ulicy Słonecznej, a drugi na ulicy Kolejowej przy dworcu.

9

lis 21

Tężnia solankowa wyłączona na okres jesienno-zimowy

Informujemy, iż Tężnia solankowa została zamknięta na okres jesienno-zimowy, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji wodnej podczas mrozów. Ponowne uruchomienie zaplanowano na początek kwietnia przyszłego roku. Cały czas teren Tężni jest dostępny dla spacerowiczów – taras widokowy pozostaje otwarty tak długo, jak długo będzie można z niego bezpiecznie korzystać.

8

lis 21

Lidzbarskie Uzdrowisko zwiedzisz z pokładu elektrycznego autobusu

Lidzbarskie Uzdrowisko to nie tylko tężnie, termy i ścieżki rowerowe. Tworzenie uzdrowiska to szereg działań mających na celu harmonijny rozwój miasta bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jednym z nich jest utworzenie bezpłatnej ekologicznej komunikacji miejskiej. Teraz Lidzbark Warmiński zwiedzisz wygodnie z pokładu elektryka.

Autobusy firmy Yutong wyprodukowane były w Chinach zgodnie ze szczegółową specyfikacją. Mają 9 metrów długości, szerokość blisko 2,5 metra i wysokość ponad 3 metry. Każdy zmieści na swoim pokładzie 61 osób, w tym 21 miejsc siedzących. Przy drugim wejściu jest opuszczana specjalna rampa ułatwiająca wsiadanie osobom na wózkach. Autobusy zasilane są silnikami elektrycznymi o mocy szczytowej wynoszącej 240 KW, które pozwolą na pokonanie co najmniej 350 km na jednym ładowaniu. Pojazdy wyposażone są w system klimatyzacji, a także ogólnodostępne gniazdka typu USB do ładowania urządzeń mobilnych. Warto wspomnieć także o dedykowanej aplikacji mobilnej dla pasażerów, która nie tylko pozwoli sprawdzić rozkład jazdy, ale zobaczyć w czasie rzeczywistym gdzie autobus się znajduje. Ta jednak uruchomiona zostanie w przyszłym roku.


Elektrykami można jeździć już od Wszystkich Świętych, jednak ostateczny rozkład jazdy, czasy przejazdów jak i lokalizację przystanków poznamy dopiero po nowym roku. Do tego czasu, jak zapowiada Burmistrz Jacek Wiśniowski, trasy będą wielokrotnie zmieniane i dopasowywane do potrzeb mieszkańców.


– W autobusach można wypełnić ankietę dotyczącą lokalizacji przystanków i rozkładu jazdy, a my będziemy na ich podstawie opracowywać najoptymalniejsze rozwiązania. Zanim to nastąpi będziemy testowali różne możliwości, dlatego proszę mieszkańców o wyrozumiałość. Trwa remont ulicy Orła Białego co utrudnia nam ustalenie docelowych tras – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.


29 października nastąpiło oficjalne oddanie ich do użytku. Symboliczną wstęgę przecięli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Radny Sejmiku Województwa Marek Chyl, Starosta Lidzbarski Jan Harhaj, Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i przedstawiciel firmy Busnex Emil Dmochowski. Autobusy poświęcił Roman Chudzik, proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.


Korzystanie z autobusów przez pierwsze 5 lat będzie całkowicie darmowe, ale niewykluczone, że pozostanie takie na dłużej.

19

paź 21

Tak wygląda początek II etapu budowy infrastruktury uzdrowiskowej

Rozpoczęła się budowa Pawilonu Zdrowia, który wyposażony będzie w sprzęt i urządzenia diagnostyczno – rehabilitacyjne wspomagające procesy i zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii. Tuż obok powstaną promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej do terenoterapii i układ kinezyterapii aktywnej, czyli rowerowy tor wysiłkowy. Odtworzony będzie także zbiornik wodny, zwany „żabim stawem”, otoczony drewnianą ścieżką spacerową.

Pawilon Zdrowia wraz z tężniami i planowaną budową szpitala przyrodoleczniczego będzie stanowiło serce Lidzbarskiego Uzdrowiska.

11

sie 21

Świętujmy razem Dni Lidzbarka Warmińskiego

Świętujmy razem Dni Lidzbarka Warmińskiego

Wielkimi krokami zbliżają się obchody dni miasta. Ubiegłoroczne świętowanie podyktowane było pandemią i związanymi z nią ograniczeniami. W tym roku możliwości jest więcej, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dni Lidzbarka Warmińskiego rozpoczną się w czwartek, 12 sierpnia koncertem Warmia Piano & Art Days w Oranżerii Kultury, oraz piknikiem pod spadającymi gwiazdami nad Jeziorem Wielochowskim. Kolejne dni przynoszą zawody sportowei koncerty takich zespołów jak Casandra, News i The Ukrainian Folks. Podczas święta miasta posłuchamy koncertu finałowego Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych w wykonaniu Eljazz Big Band. Warto wspomnieć także o uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się, tak jak przed wiekami, w Wielki Refektarzu Lidzbarskiego Zamku. Przez wszystkie dni obchodów święta miasta na bulwarze będzie można skosztować dań z całego świata za sprawą Festiwalu Food Trucków.

Szczegółowy plan Dni Lidzbarka Warmińskiego publikujemy poniżej.

12 sierpnia (czwartek)

19:00 Koncert WARMIA PIANO & ART DAYS

Oranżeria Kultury

22:00 Piknik pod spadającymi gwiazdami

Plaża miejska Wielochowo

13 sierpnia (piątek)

10:00 II Plener malarski – Bulwary Miejskie (zapisy w LDK)

12:00 Gdzie Krasicki stąpał i błąkał (się) po Lidzbarku – wycieczka z zagadkami – Oranżeria Kultury

16:00 – 22:00 I Festiwal Smaków Food Trucków w Lidzbarku Warmińskim – Deptak przy ul. Powstańców Warszawy

18:00 Memoriał biegowy im. Tadeusza Brzostka Mistrzostwa Lidzbarka Warmińskiego kobiet i mężczyzn na dystansie 5 km – Stadion Miejski ul. Bartoszycka 24

19:00 Koncert WARMIA PIANO & ART DAYS – Oranżeria Kultury

20:00 Muzyczna Strona Dni Miasta

KONCERT:

Daj to głośniej!

Casandra

News

The Ukrainian Folk

Amfiteatr Miejski (wejściówki LDK)

14 sierpnia (sobota)

09:00 Świąteczne Granie Ofiarowanie, czyli charytatywny turniej koszykówki – sala sportowa ul. Wierzbickiego 3A

10:00 Mistrzostwa Lidzbarka Warmińskiego zespołów dwuosobowych w BULLE – Bulwary Miejskie

10:00 Turniej Tenisa Ziemnego kobiet i mężczyzn o puchar Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego – Korty tenisowe ul. Bartoszycka 24

11:00 – 13:00 Pokaz z przejazdami aut terenowych Warmińskie 4×4 grupa offroad – Plac Wolności

12:00 – 22:00 I Festiwal Smaków Food Trucków w Lidzbarku Warmińskim – Deptak przy ul. Powstańców Warszawy

12:00 – 16:00 Holi Święto Kolorów – Bulwary Miejskie

12:00 Ludzie kartki piszą Warsztaty tworzenia kartek – Oranżeria Kultury

14:00 Mecz Piłki Nożnej MKS Polonia Lidzbark Warmiński – GKS Polonia Iłowo – Stadion Miejski ul. Bartoszycka 24

18:00 Muzyczna strona Dni Miasta KONCERT: Eljazz Big Band – Amfiteatr Miejski (wejściówki LDK)

19:00 Koncert WARMIA PIANO & ART DAYS Oranżeria Kultury

21:30 Kino plenerowe – Scena plenerowa LDK

15 sierpnia (niedziela)

10:00 Finał GRAND PRIX Lidzbarka Warmińskiego w Siatkówce Plażowej kobiet i mężczyzn – Plaża Miejska Wielochowo

10:00 BIEG WILCZYM TROPEM Bulwary Miejskie

10:00 Turniej Tenisa Ziemnego kobiet i mężczyzn o puchar Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego – Korty tenisowe ul. Bartoszycka 24

10:30 Msza Święta w intencji mieszkańców miasta – Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła

11:00 Zawody strzeleckie – Strzelnica ul. Olsztyńska

12.00 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej – Zamek Biskupów Warmińskich

12:00 – 20:00 I Festiwal Smaków Food Trucków w Lidzbarku Warmińskim – Deptak przy ul. Powstańców Warszawy

13:00 Rowerowy Lidzbark zaprasza na zbieranie przez skakanie, pokaz ekstremalnych skoków na rowerach oraz zajęcia dla dzieci organizowane przez Akademię Progres – Tężnie Lidzbarskie

18.00 Koncert Święta Warmia w wykonaniu Olsztyńskiego Chóru „Bel Canto” pod dyrekcją Jana Połowianiuka – Cerkiew, ul. Wysokiej Bramy

19:00 Koncert WARMIA PIANO & ART DAYS – Oranżeria Kultury

21:30 Kino plenerowe – Scena plenerowa LDK

3

sie 21

Tężnie są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i gości

Cieszy nas, że tak chętnie odwiedzacie lidzbarskie tężnie. Zdrowe powietrze i przyjemny chłód sprawiają, że od rana do wieczora można spotkać tu spacerowiczów. W Lidzbarku Warmińskim możliwe jest leczenie chorób układu krążenia, chorób układu ruchu, zaburzeń neurologicznych czy zaburzeń przemiany materii. Dzieci doceniają zwłaszcza nasz plac zabaw.

Nam też się podoba 🙂

1 2 3